Lapinlahdelle kohdistuu tällä hetkellä kiinnostusta datakeskusteollisuuden toimijoiden keskuudessa. Alueen sijainti, sähkön saatavuus ja teollisuusalueet tarjoavat lähtökohtia datakeskushankkeiden sijoittumismahdollisuuksien selvittämiselle.
Hankekehitysyhtiö Ixian Infrastructure suunnittelee datakeskustoimintaa Varpaisjärven Berliinin teollisuusalueelle. Alustavan suunnitelman mukaan alueelle rakennettaisiin ensimmäisessä vaiheessa 50 megawatin datakeskus.
Tule kuulemaan, kysymään ja keskustelemaan
Lapinlahden kunta ja Ixian järjestävät hankkeesta avoimen keskustelu- ja infotilaisuuden alueen asukkaille, yrittäjille ja kaikille muille aiheesta kiinnostuneille.
Tilaisuudessa kerrotaan hankkeen suunnitelmista ja etenemisestä. Osallistujilla on mahdollisuus esittää kysymyksiä sekä tuoda esille hankkeeseen liittyviä näkökulmia ja huolenaiheita.
Aika: keskiviikko 11.11.2026 klo 17.00–19.00
Paikka: Ravintola & Motelli Savon Sydän, Kauppatie 31, 73200 Varpaisjärvi
Lämpimästi tervetuloa!
Lisätietoja antaa:
Tekninen johtaja, Lapinlahden kunta, Rami Linna, puh. 040 488 3701